وبلاگ گلدوین

پنجره یو پی وی سی و آتش

وبلاگ گلدوین

مقدمه پنجره و آتش سوزی

پنجره های دوجداره یو پی وی سی عملکرد خوبی در مقابل آتش سوزی دارند، به نحوی که در زمان آتش سوزی پس از خاموش کردن منبع آتش پنجره نمی سوزد.

مقررات ساختمان درباره آتش سوزی

در مقررات ایمنی ساختمان ایران عملکرد استاندارد قابل استنادی برای پنجره در مقابل آتش سوزی پیش بینی نشده است.

با اینکه هیچ سازمانی مقاومت پنجره های یو پی وی سی مقابل آتش سوزی را در مقیاس بزرگ اندازه گیری نکرده است، اما  آزمون های آزمایشگاهی نشان می دهند که این نوع پنجره ها مقاومت بالاتری نسبت به دیگر جنس ها نظیر آلومینیوم و چوب دارند.

واکنش پنجره دوجداره در مقابل مواد آتش زا

اشتعال پنجره های یو پی وی سی با وسایلی مثل کبریت، فندک و نظیر آنها غیرممکن به نظر می رسد.

آزمایشها نشان داده اند پنجره های دوجداره یو پی وی سی فقط در دماهای خیلی بالا و طیف گسترده ی آتش شعله ور می شوند. البته نوع سوختن پی وی سی به صورت انقباضی می باشد، بدین معنی که موقع سوختن فقظ ذوب می شود و حجم آن هم کم می شود.

دود پنجره

دود نتیجه سوختن ناقص ماده است و از ذرات جامد یا مایع در گازهای احتراق تشکیل شده است. تراکم دود در شرایط دود شبیه چوب است اما در شرایط شعله ور شدن بیشتر است. گازهای احتراق (به عنوان مثال HCl) ممکن است منجر به برخی از خوردگی مواد فلزی شود اما ترمیم به طور معمول امکان پذیر است. گازهای خورنده هیچ تاثیری بر عناصر سازه ای ساختمان ندارند. قدرت سمی گازهای احتراق PVC-U مشابه و مطمئناً از بسیاری از مواد طبیعی بدتر نیست. جمع شدن بخارات سمی در مقایسه با مواد با سرعت سوزش با قدرت سمی مشابه ، کند خواهد بود.

میزان تولید و مقدار دود تولید شده توسط یک پنجره PVC-U به شدت منبع خارجی اعمال شده بستگی دارد. دود و بخارهای ساطع شده به ناحیه محصول تحت تأثیر منبع محدود می شوند و انتقال آنها به دور از منطقه برخورد به عوامل محلی مانند تهویه و بقای شیشه بستگی دارد.

در یک آتش سوزی معمولی خانگی، پنجره ها بر پیشرفت آتش سوزی یا احتمال صدمه شخصی تأثیر زیادی ندارند. بیشتر مرگ ها در آتش سوزی ناشی از استنشاق دود یا بخار است. در یک آتش سوزی خانگی معمولاً  ساکنان در اثر استنشاق دود ناشی از سوختن فرش ها، ستون ها، پرده ها و غیره آسیب می بینند حتی قبل از اینکه در و پنجره پی وی سی شروع به انتشار دود کند.

سخن پایانی درباره‌ی رابطه پنجره یو پی وی سی و آتش سوزی

در پایان می‌توان عنوان کرد پنجره های یو پی وی سی نسبت به پنجره های فلزی و چوبی، عملکرد مناسبتری دارند. اما بازهم این نوع پنجره ها دارای ضعف هایی هستند که اجتناب ناپذیر است.


جواب برخی سوالات درباره پنجره و آتش سوزی

پنجره یو پی وی سی تا چه درجه حرارتی را تحمل می‌کند؟

مقاومت پنجره پی وی سی در مقابل حرارت بستگی به مارک پنجره دارد و هر پروفیل پنجره مقاومت متفاوتی دارد.

چطور از کیفیت پنجره دوجداره در مقابل آتش سوزی باخبر شویم؟

معمولا تولیدکنندگان پروفیل پنجره در وبسایت های خود اطلاعات مورد نیاز را درج کرده اند، شما می توانید از طریق پشتیبانی شرکت گلدوین پنجره هم این مشخصات را دریافت کنید.